Případové studie

Čidla MoistureGuard jsou součástí největšího projektu dřevěné stavby ve Slovinsku

Čidla MoistureGuard jsou součástí největšího projektu dřevěné stavby ve Slovinsku

Na pobřeží Středozemního moře v Benátském zálivu v malebném přímořském letovisku Izola vznikl největší projekt dřevěné stavby ve Slovinsku.


Třípatrová budova výzkumného centra Innorenew CoE zabývajícího se aplikací přírodních materiálů a jejich využitím bude po dokončení největší dřevostavbou ve Slovinsku. CLT konstrukce vystavená podmínkám přímořského klimatu nabízí unikátní možnost pro nasazení systému MoistureGuard a sledování parametrů konstrukce od jejího vzniku. V příjemném prostředí dřevostavby budou umístěny laboratoře, kanceláře i openspace pro mladé vědce ze všech koutů světa.
Monitoring obálky budovy včetně izolačních vrstev je zprostředkován pomocí 42 nainstalovaných senzorů HT měřících vlhkost a teplotu a 11 senzorů MHT měřících i hmotnostní vlhkost CLT panelů. Senzory jsou umístěny v měřících bodech na všech čtyřech světových stranách budovy a ve čtyřech výškových úrovních. Senzory budou připojeny přímo do datové infrastruktury budovy. Vzniká tak jedna z opravdu chytrých budov, která je nejen vybavena řídícím systémem, ale zároveň už je monitorována samotná konstrukce. Podmínky panující v konstrukci i její chování jsou nepřetržitě sledovány.

Díky pečlivě navrženému monitoringu je možně sledovat, jakým podmínkám je masivní CLT dřevo vystaveno a jak se tyto podmínky odrážejí ve stavu CLT konstrukce.