Případové studie

Vícepodlažní dřevostavba Nová Javorka – Monínec

Vícepodlažní dřevostavba Nová Javorka – Monínec

Unikátní stavba depandance Nová Javorka díky MoistureGuard předešla nákladné rekonstrukci. Moderní vícepodlažní dřevostavby jsou v České republice stále výjimkou.


Ani v okolních evropských státech se běžně nesetkáte s dřevěnou konstrukci vícepodlažních budov, ochrana dřevěné konstrukce vícepodlažních staveb je totiž náročnější než u jednopodlažních. Zvýšená vlhkost může mít za následek předčasné stárnutí konstrukce a vznik dřevokazných procesů. To je důvod, proč věnovat ochraně a předcházení problémům zvýšenou pozornost.

Ve stavebnictví je kladen stále větší důraz na používání obnovitelných stavebních materiálů. Tuto skutečnost si uvědomují i projektanti ze společnosti Trigema Building a.s., kterým nejsou moderní technologie cizí. Při stavbě dependance Nová Javorka ve ski-areálu Monínec proto odborníci využili kombinaci s moderními stavebními materiály a zvolili konstrukci novostavby z dřevěných panelů. Již ve fázi návrhu budovy počítají s instalací systému MoistureGuard na nejohroženější místa konstrukce. Dvacet sedm čidel systému MoistureGuard nepřetržitě monitoruje vlhkost přímo v konstrukci stavby. Centrální jednotka systému připojená na internet vyhodnocuje stav konstrukce a v případě, že identifikuje nestandardní chování, vyhlásí poplach.

Protože je takováto stavba nadprůměrně náročná, je nutné zajistit, aby veškeré práce probíhaly s maximální pečlivostí a podle platných technických norem. U velkého objektu je takřka nemožné zajistit, aby se při zprovoznění objektu neobjevil žádný problém. V případě dřevostavby je však nutné detekovat jakýkoliv únik vody nebo zvýšenou vlhkost okamžitě a ideálně zároveň lokalizovat místo a zjistit příčinu úniku.

Porodní bolesti se nevyhnuly ani objektu na Monínci. Při zprovoznění se objevil jeden z nejčastějších problémů – netěsnost sifonu u odtoku sprchového koutu. Při zprovoznění objektu došlo k bleskovému úniku odpadní vody, který byl detekován systémem MoistureGuard. Stavba již únik řešila před varováním, ale závada pomohla ověřit, že systém funguje a je schopen provozovatele varovat v případě problému.